Architektura

Kościół św. Bartłomieja w Ruptawie
Drewniany Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaczycach został przeniesiony w 1972 roku z Ruptawy. Powstał przed 1620 r. na miejscu jeszcze starszej budowli. Fundatorem świątyni była rodzina Rostków, której herb do dziś znajduje się na ścianie prezbiterium. Kościół o konstrukcji zrębowej wzniesiono na podmurowaniu z kamienia. Budowla jest trójdzielna, składa się z prezbiterium, nawy oraz dzwonnicy. Prezbiterium zostało zamknięte trójbocznie z przybudowaną od północy zakrystią. Kościelna nawa na planie prostokąta jest od niego szersza. Wieża dzwonnicy ma mocno ukośne ściany, a zakończona jest izbicą, którą wieńczy ośmioboczny hełm baniasty posiadający latarnię i kopułkę.
Świątynię w całości obiegają tzw. soboty. Dachy siodłowe, oddzielne nad nawą i prezbiterium oraz zrąb wieży, hełm izbicy i soboty pokryte są gontem. Wokół kościoła biegnie drewniane ogrodzenie z daszkiem.
Kościół pierwotnie pod wezwaniem świętego Bartłomieja został w 1941 wpisany na listę budowli zabytkowych. W wyniku działań wojennych podupadł i parafia w Ruptawie zdecydowała się wybudować nową świątynię.
Dawny kościół za sprawą decyzji kurii został przeniesiony w latach 1971-72 do Kaczyc. Odtworzono go z drobnymi przekształceniami, między innymi nie odbudowano ośmiobocznej wieżyczki zakończonej cebulastym hełmem barokowym osadzonej pierwotnie na dachu siodłowym. 25 czerwca 1972 roku poświęcono Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaczycach.
- Współczesne zdjęcia kościoła
Wnętrze kościoła
Prezbiterium i nawa nakryte są stropem płaskim z fasetą (zaokrąglenie między ścianą a sufitem), a w tylnej części nawy znajduje się chór muzyczny, wsparty na czterech profilowanych słupach. Większość wyposażenia i wystroju wnętrza została przeniesiona wraz z kościołem z Ruptawy.
Ołtarz główny i prezbiterium

Ołtarz główny
Ołtarz główny został wykonany w stylu barokowym, pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku. Pierwotnie w centrum znajdowało się tabernakulum, nieco później obraz przedstawiający męczeństwo świętego Bartłomieja. Obecnie został tam umieszczony obraz „Nauczanie Maryi”, przeniesiony z ołtarza bocznego. Przedstawia młodą Matkę Boską z rodzicami – św. Anną i św. Joachimem. Jest wyraźnie inspirowany obrazem Petera Paula Rubensa „Anna i Joachim z Najświętszą Marią Panną”.
Nad nim został umieszczony portret św. Franciszka Ksawerego. Po bokach znajdują się rzeźby świętych dziewic, a nad nimi świętych Jana Nepomucena i Ignacego Loyoli. Pod głównym obrazem zostały umieszczone portrety sześciu świętych malowane na desce. Są to święci: Wawrzyniec, Wojciech, Kazimierz, Barbara, Katarzyna Aleksandryjska i Jadwiga.
Po prawej stronie ołtarza znajduje się późnobarokowe drewniane tabernakulum. Na ścianie prezbiterium został umieszczony także barokowy kartusz herbowy rodziny Rostków, fundatorów kościoła. W prezbiterium znajduje się też rzeźba św. Andrzeja z II połowy XVIII wieku reprezentująca barok ludowy.
- Tabernakulum
- Herb fundatorów – rodziny Rostków
- Rzeźba św. Andrzeja
Jednym z najstarszych elementów wystroju jest kamienna chrzcielnica typu kielichowego – pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku. Pierwotnie znajdowała się na niej rzeźba Jana Chrzciciela z Gołębicą, która jeszcze przed II wojną światową została zdeponowana w Muzeum Śląskim. Obecnie na drewnianej pokrywie znajduje się krzyż osadzony w kuli z odchodzącymi wiązkami promieni. Z tego okresu pochodzą także barokowe rzeźby aniołów umieszczone po bokach ołtarza głównego oraz odrzwia i drzwi do zakrystii.
- Chrzcielnica
- Rzeźba Archanioła
- Drzwi do zakrystii
Ponadto w prezbiterium znajduje się kopia gotyckiej rzeźby Piety z XV w., wykonanej w 1938 r. przez Eugeniusza Janotę z Pawłowic.
Jej oryginał oraz inne cenne elementy wyposażenia kościoła (np. pierwotny renesansowy ołtarz) znajdują się w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach. Można je zobaczyć tutaj.
Nawa
Na belce tęczowej znajduje się grupa rzeźbiarska z pierwszej połowy XVIII wieku przedstawiająca adorację Chrystusa Ukrzyżowanego.
W ołtarzach bocznych znajdują się współczesne (XX wiek) niepolichromowane płaskorzeźby przedstawiające św. Barbarę oraz św. Katarzynę. Nad nimi zostały umieszczone pozłacane postaci Ewangelistów pierwotnie ozdabiające nieistniejącą już ambonę (z 1590 roku).
- Belka tęczowa
- Płaskorzeźba „Św. Barbara” w ołtarzu bocznym
- Rzeźby Ewangelistów
Na ścianach świątyni można zobaczyć barokowe obrazy. Jeden z nich przedstawia świętego Mikołaja – biskupa w stroju procesyjnym rozdającego jałmużnę ubogim, w tle widoczny jest włoski pejzaż. Natomiast drugi prezentuje świętego Jana Nepomucena trzymającego krucyfiks, w tle został przedstawiony pejzaż dawnej Pragi z mostem nad Wełtawą, z którego ten święty został zrzucony. W miejscu tym na wodzie pojawia się pięć gwiazd.
Polichromia na ścianach i stropie kościoła powstała już po jego przeniesieniu w 1974 roku. Jej autorami są Jadwiga Smykowska, Adam Romaniuk i Grzegorz Zgraja. Stacje Drogi Krzyżowej oraz Krucyfiks zostały również wykonane współcześnie w stylu ludowym przez artystę Jana Krężeloka z Koniakowa.
- Św. Mikołaj
- Św. Jan Nepomucen
- Stacja drogi krzyżowej
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaczycach znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli pszczyńskiej.
Bibliografia
- D. Mazur „Kościół pw. św. Bartłomieja w Ruptawie”, opublikowany na stronie „Jaspedii”. Dostępny tu.
- H. Buchta, L. Kopernik „Katalog kościołów drewnianych – Kaczyce”. Dostępny tu.
- Karty ewidencyjne zabytków ruchomych kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaczycach sporządzone przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.